Przejdź do głównej zawartości

Zadanie: Gwiezdna szalupa

Gwiezdna szalupa


Wraz z dwoma droidami dryfujesz w szalupie ratunkowej. Jacyś szaleńcy w poszukiwaniu księżniczki Breji napadli wasz statek i był to jedyny sposób na uratowanie własnej skóry. Że tchórzostwo? No niby tak, ale jeden z droidów bredzi coś o jakiejś misji, więc może jednak jeszcze będziesz bohaterem.
Pozostało wam bardzo niewiele paliwa i czekacie na wiadomość, która wskaże współrzędne planety, na której czeka na was oddział ratunkowy. Jeden droid w kółko marudzi o tym jaki to on jest wyjątkowy, bo ma zamontowany moduł protokolarny, a drugi wyglądający jak kubeł na śmieci nie przestaje piszczeć. Czujesz, że nie wytrzymasz tego długo i sprawdzisz czy faktucznie po ok. 20 sekundach człowiek zamarza w przestrzeni kosmicznej. Gdy już chcesz otwierać właz słyszysz sygnał nadchodzącej wiadomości. Cieszysz się jak dziecko. Pokazujesz wiadomość droidom. Chyba jednak się obraziły, że nie docenione zostały ich starania podtrzymania konwersacji. Odwróciły się od Ciebie i zamilkły. No to klops. Musisz sobie poradzić bez ich pomocy. Wyjmujesz książkę kodów i czytasz:


“Wiadomość złożona jest z serii znaków. Są to powtarzające się trzy litery ‘x’, ‘y’, ‘z’. Liczba powtórzeń każdej z liter wskazuje na współrzędne w danej osi. Przykład: xyzxxyzzzzyzzzzx oznacza (4, 3, 9). Powodzenia w odszyfrowywaniu. XD”


W Twojej głowie pojawiła się jedna myśl “Matko, co za bełkot”. Jednak twoi towarzysze zamilkli więc jest spokojnie i możesz trochę pogłówkować zanim wyskoczysz by odpocząć w próżni. Patrzysz jeszcze raz na instrukcję i na otrzymaną wiadomość:

zyxzyzxyyzxxzyzyzyxyzzxyyyyxyyzyzzxyxzxyyyzyxzyxyyyyxzzyyyzxzzzzzxyzxzyxyzyzzzzxyzyzzyzxzyxxyxxyyyyyyyzzxyyzyyzyxyyzzxxzx

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[C++]Konwersja systemu dziesiętnego na binarny [dec2bin, dec2u2]

Konwersja między systemami liczbowymi była już poruszana w tym serwisie tym razem zajmę się kodem U2. Inaczej zwany uzupełnieniem do 2. Opis tego systemu pojawił się w kontekście wstępu do programowania w języku Python [ tutaj ]. Prosty program tzw. szkolny zamiany nieujemnej liczby dziesiętnej na jej postać binarną: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 #include <iostream> using namespace std; int main () { int liczba; cin >> liczba; string wynik; while (liczba){ wynik = (liczba % 2 ? "1" : "0" ) + wynik; liczba /= 2 ; } cout << wynik; return 0 ; } Poniżej prezentuję kod programu, który zawiera trzy metody rozwiązania problemu jakim jest wyświetlenie użytkownikowi reprezentacji u2 podanej przez niego liczby dziesiętnej. Pierwsza z nich wywodzi się z typowego algorytmu konwersji systemu dec do u2: 1. przedstaw bezwzględną wartość liczby dziesiętnej w postaci binarnej, 2. dodaj na początek

Python - lekcja 005

Spis treści - zamiana całkowitych liczb dziesiętnych na ich odpowiedniki w innych systemach liczbowych (algorytm), - ujemne liczby całkowite w systemie binarnym (ZM, U1, U2, algorytm, formatowanie stringów, rzutowanie ze zmianą systemu liczbowego) [dec2bin, dec2ZM, dec2U1, dec2U2] - zadania.