Przejdź do głównej zawartości

Matura 2013


Arkusze


Poziom rozszerzony

Zad. 2 (unieważnione)

Było to zadanie typu odgadnij co robi ten algorytm. Tym razem algorytm miał być realizacją sita Eratostenesa. Popełniono jednak błąd w zapisie pętli, a dokładniej w definicji licznika pętli, typu j = i + i gdzie i = 1 (i się nie zmieniało) w związku z tym licznik pętli j również nie ulegał zmianie co powodowało, że algorytm nigdy się nie kończył.

Zad. 6

Odczytywanie liczb podanych w systemie ósemkowym, zamiana systemu na dziesiętny, zamiana zmiennej int na string, porównanie pierwszego i ostatniego znaku w ciągu i wypisanie liczb w których pierwsza cyfra równa się ostatniej.

#include <iostream>
#include <sstream>
 
using namespace std;
 
int main() {
        int a;
        while(cin>>oct>>a)
        {
                stringstream ss;
                ss << a;
                string str = ss.str();
                if(str[0]==str[str.size()-1])
                        cout << str << endl;
        }
        return 0;
}

Co robi poniższy kod?

#include <iostream>
#include <sstream>
 
using namespace std;
 
int main() {
    int a;
    string str;
    int czy;
    while(cin>>oct>>a)
    {
        stringstream ss; 
        ss << a;
        str = ss.str();
        czy = 1;
        for(int i = 1; i < str.size() ; i++)
            if (str[i]<str[i-1]) 
                czy = 0;
            cout << str<< ": " << czy << endl;
        }
    return 0;
}

Popularne posty z tego bloga

[C++]Konwersja systemu dziesiętnego na binarny [dec2bin, dec2u2]

Konwersja między systemami liczbowymi była już poruszana w tym serwisie tym razem zajmę się kodem U2. Inaczej zwany uzupełnieniem do 2. Opis tego systemu pojawił się w kontekście wstępu do programowania w języku Python [ tutaj ]. Prosty program tzw. szkolny zamiany nieujemnej liczby dziesiętnej na jej postać binarną: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 #include <iostream> using namespace std; int main () { int liczba; cin >> liczba; string wynik; while (liczba){ wynik = (liczba % 2 ? "1" : "0" ) + wynik; liczba /= 2 ; } cout << wynik; return 0 ; } Poniżej prezentuję kod programu, który zawiera trzy metody rozwiązania problemu jakim jest wyświetlenie użytkownikowi reprezentacji u2 podanej przez niego liczby dziesiętnej. Pierwsza z nich wywodzi się z typowego algorytmu konwersji systemu dec do u2: 1. przedstaw bezwzględną wartość liczby dziesiętnej w postaci binarnej, 2. dodaj na początek

Python - lekcja 005

Spis treści - zamiana całkowitych liczb dziesiętnych na ich odpowiedniki w innych systemach liczbowych (algorytm), - ujemne liczby całkowite w systemie binarnym (ZM, U1, U2, algorytm, formatowanie stringów, rzutowanie ze zmianą systemu liczbowego) [dec2bin, dec2ZM, dec2U1, dec2U2] - zadania.